Převlečená do vlčích máků

maková panenka

Musím přiznat, že tyto levné porcelánové panenky miluji. Pod ošklivými šatičkami jsou totiž velmi hezké. Pro mě jsou snadno dostupným materiálem, dají se pořídit v obchodech s dárky, na tržnicích a dokonce jsem je několikrát zachytila jako dárek přiložený k tématickému časopisu. Panenku kompletně převleču a potom ji daruji. Takový dárek nikoho neurazí.

Panenka je velká 18 cm, kompletně porcelánová, s pohyblivými klouby v ramenou a kyčlích, také otáčí hlavu. Vlásky má nalepené, ale byly docela hezké, takže jsem se je pokusila zachovat. I tato panenka ode mne odcestovala jako dárek. Přeměnu vám přináším v krátké reportáži.

Svléknutí původního oblečení

Panenka byla oblečená jen jako. Šatičky jsou šité jen tam, kde je to nutné a na panence pak byly různě narychlo nastehované a z velké části nalepené tavným lepidlem. To považuji za obzvláště ohavné, takže jsem lepidlo kompletně odstranila, naštěstí z porcelánu to jde snadno. Protože ho měla i ve vlasech, přišly na řadu nůžky. Bohužel veškeré lepidlo se mi nepodařilo odstranit,

Klikněte pro zvětšení fotografií v galeriích

Návrh nových šatů

Tato panenka má velmi pěkný obličej a paže. Zůstaly jí nalakované boty, které není nutné odstranit, protože nebudou vidět. Navíc jsou hezké, vyskytuje se na nich červená barva, takže jsem jí přizpůsobila i oblečení, kdyby se jí přece jen někdo chtěl pod sukýnku podívat. Vybrala jsem si tedy červenou a žlutou jako základ. Na šaty jsem použila leský žlutý polyester, který napodobuje hedvábný nopkatý dupion.

Romantický vzhled panenky jsem podpořila krajkou a kontrastní výšivkou. Protože se mi její paže skutečně velmi líbí, rozhodla jsem se, že je docela určitě už nebudu zakrývat. Střih šatiček tedy nakonec je velmi jednoduchý a nekomplikovaný. Panenku jsem změřila s milimetrovou přesností. Dodržet rozměry i při šití je velmi důležité.

Výroba šatiček

Před stříháním jsem vyrobila výšivku s červenými vlčími máky. Pak jsem šaty kompletně nastříhala a ušila. Tvarovaný byl jen díl živůtku, sukně byla rovná, řasená a našít krajku na rovný lem je velmi jednoduché. Žádné zapínání šatiček jsem neřešila, budou šněrované. Živůtek má ovšem vypracovanou podšívku. I když pravděpodobně panenku už nikdo svlékat nebude, podšívku považuji za důležitou. Kryje jednak rub výšivky, ale také zpevňuje díl šatů pro šněrování a vytváří hezké okraje.

Oblečení nových šatiček

Při návrhu, stříhání i šití jsem pracovala velmi pečlivě a přesně. Už první zkouška šatů dopadla výborně. Sedí dokonale. Oblečení do šatiček už bylo pak velmi rychlé. Jedinou věc, kterou jsem musela udělat bylo zašněrování vzadu. Kdyby šlo o šaty ve větším měřítku, vypracovala bych dírky na protažení stuhy, ale tady stačilo použít silnou lněnou nit a jehlu. Součástí šatů je i spodnička z červeného tylu.

Ozdoby do vlasů

Potom, co jsem odstranila všechny původní vlasové ozdoby a vystříhala i část lepidla, stejně zůstala na vlasech citelná poškození. Takže jsem je zakryla novými ozdobami. Její původní copy jsem zvedla do úhledného drdolu. Květy vlčích máků jsem vyrobila z šifonové stuhy a korálků a k vlasům jsem je šetrně přišila. Nakonec i původní krabička se mi líbila, takže jsem panenku do ní umístila zpátky.

Galerie

Žádné komentáře
Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Komentář smí přidat pouze přihlášený uživatel.