Malý quilt - chvála patchworku

Mini vintage patchwork

Skvělá zábava na mnoho večerů nebo: „Já to snad nikdy nedošiju...!”

Klasický patchwork, to je textilní technika pro milovnice tradičních ručních prací. Tato zábava trvá dlouho, takže vám dlouho vydrží, a přitom není nijak zvlášť náročná, takže si u ní dobře odpočinete.

Quiltováním a patchworkem se příliš nezabývám, přesto tuto techniku považuji za úžasnou. Nějaký projekt si vymyslím, když si chci odpočinout, ale nikdy není velký. Šít něco půl roku, to je totiž práce pro skutečně vytrvalé a trpělivé švadleny.

S patchworkem jsem se seznámila poměrně pozdě, až na mateřské dovolené. Má kamarádka Kateřina, také na mateřské, se tím totiž zabývala a měla jsem možnost se s jedním jejím projektem seznámit od začátku až do konce. Seděly jsme na zahradě a děti se ráchaly v bazénku, když mi poprvé ukázala nákres hvězdy a potom zašla do domu i pro hromádku látek. Při dalších mateřských dýcháncích jsem viděla nastříhané kousky a rozešité čtverce, vyskládané do komínků. Jednoho slavného dne, někdy před vánoci, mě hrdě vzala do ložnice a já jsem poprvé naživo uviděla obrovský quilt přehozený přes manželskou postel.

Naprostý respekt a obdiv

Moje první reakce byla naprostý úžas. Wuau, bože, tolik práce a tak chabý výsledek? Nejen, že její kombinace barev a vzorů byla nudná, ale čtverce na sebe nenavazovaly, kde měly, a o ozdobné prošívání se vůbec už nepokusila. Tento přehoz byl velmi vzdálen tomu, co jsem znala z babiččiných časopisů.

Navzdory tomu si Kateřina získala můj bezvýhradný respekt a obdiv. Její trpělivost a vůle dotáhnout tak velký projekt do konce mě doslova zahanbily. Byl to prvotní impulz, abych se také o nějaký patchwork pokusila. Ale protože jsem nebyla blázen a bylo mi jasné, že tak obrovský quilt, jako ušila Kateřina, já nikdy neušiju, vyrobila jsem jen pár polštářů rodičům do pokoje a švagrové tašku, kterou pak nosila do práce. Techniku patchworku jsem si ale zamilovala a někdy si prostě zase nějaký polštář ušiju, protože mě to baví.

 

Pro panenky to je vždycky všechno menší

Tento quilt pro panenku je miniatura velkého quiltu v měřítku 1 : 4. Doplnila jsem ho i dvěma polštáři. Miniaturní quilt v panenkovském měřítku je sice menší, ale zabere stejně tolik času, jako velký quilt. Jedinou výhodou je, že se to vleze na stůl i do stroje a rozešité do krabice. Materiál je samozřejmě bavlna a nejde o žádný výrazně kreativní projekt. Vzorem jsou pouhé čtverce s prošíváním a navíc jsem zvolila osvědčenou barevnost a kombinaci vzorů, růže, puntíky a proužky v růžové a béžové škále, evokující oblíbený romantický vintage styl.

 
Čtverečky jsou velké 3 x 3 cm a lemy 1 cm. Pracovala jsem přesně, protože při miniaturizaci by i malé chyby byly velmi vidět. Některé nesrovnalosti jsem musela opravit, tedy rozpárat a znovu sešít. Řešila jsem pouze tloušťku švů na některých místech, kde se potkalo více látek. Přídavky jsou uvnitř pečlivě a důmyslně vystříhané a konce švů dobře zapošité, aby nedošlo později k párání. Prošití čtverečků malým ornamentem 2 x 2 cm je uděláno strojovým vyšíváním, které je přesnější, než bych dokázala volným quiltováním vytvořit. Od dalšího prošívání jsem upustila, protože quilt by tím ztuhl. Nakonec je celý quilt vypraný a změkčený, aby i jeho chování bylo modelově splývavé.

 

Okouzlující Ysla si užívá lenošení
v romantickém stylu

Quilt s polštáři je pro panenku, takže na závěr musím přidat pár fotek s panenkou pro prezentaci měřítka. Mesmerizing Ysla je modelová panenka Urban Vita, kterou výrobce Horsman označuje jako "The world's most poseable collector's doll" - doslova "Nejvíce pózovatelná sběratelská panenka na světě" - protože jsem chtěla ukázat její možnosti, dovolila jsem si ji naaranžovat a vyfotit nahou.

 

Žádné komentáře
Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Komentář smí přidat pouze přihlášený uživatel.