Klasický medvídek s klouby

Klasický medvídek s klouby

Tradiční medvídek minulých století s klouby, jako ho znají nejen naše babičky, ale i jejich prarodiče. Medvídek přináší mnoho radosti, protože je možné ho posadit, postavit, položit, může mávat packama a kopat nohama. Je univerzální pro jakoukoliv hru a zaslouženě si vydobyl místo mezi nejoblíbenějšími hračkami. Je to přesně ten typ, který si děti uschovávají v krabicích až do dospělosti a nevzdávají se ho ani po letech.

Roztomilá dvojice klasických medvídků ve dvou velikostech a provedeních podle stejného střihu.

Produkt : Střih 12
ke stažení
zdarma
Upozornit mě

Roztomilá dvojice klasických medvídků ve dvou velikostech a provedeních.

Tradiční medvídek minulých století přináší mnoho radosti, protože má klouby, je možné ho posadit, postavit, položit, může mávat packama a kopat nohama. Je univerzální pro jakoukoliv hru a zaslouženě si vydobyl místo mezi nejoblíbenějšími typy plyšových hraček. Tohoto medvěda je možné pořídit v různých velikostech podle jednoho střihu. A i přes jeho nostalgickou roli ho dnes můžete naprosto přizpůsobit moderním požadavkům použitím různých materiálů nebo vycpávek a samozřejmě dekorování.

Dva medvědi

Kresba medvěda

Popis střihu

Zde naleznete střihy pro medvídka o velikosti 30 a 40 cm. Střih je úplně stejný, jen je proporcionálně zvětšený. Můžete vyzkoušet změnit velikost střihu na kopírce nebo překreslením a vytvořit si tak jakoukoliv velikost podle vaší potřeby nebo jste-li omezeni množstvím materiálu, který máte k dispozici.

Celý medvěd se skládá z těla s hlavou a horních a dolních končetin, které se šijí zvlášť a pak se připevňují k tělu pomocí kloubů. Tělo má dva stejné zrcadlově střižené díly. Hlava se skládá ze dvou bočních dílů a jednoho středového, plus ouška, které je každé ze dvou dílků. Horní končetina je ze dvou dílů, můžete zde přidat dílek tlapky, jeho tvar je na střihu naznačen. Dejte pozor, abyste správně vyrobili levou a pravou ruku. Dolní končetina je též ze dvou dílů a jednoho dílu chodidla. Nohu můžete také ustřihnout v jednom celku na přeložené látce. Na přeložení látky přiložte střih zadní částí nohy, otvor pro převrácení si pak ponechejte vpředu.

Střih na medvěda

Střih ke stažení obsahuje dvě velikosti medvídka. 30 cm na prvních dvou stranách s krátkým popisem, díly jsou určeny k vystřižení a 40 cm na poslední straně, kde jsou dílky přes sebe k překreslení.

Materiál svrchní a vycpávka

Jakýkoliv nepružný materiál. Podle velikosti medvěda zvolte i vhodnou sílu látky. Pro medvídka jako jsou na obrázcích budete potřebovat dva druhy. Materiál na tělo a pak kousky jiného na vnitřek oušek, tlapky a chodidla. Tyto části samozřejmě můžete úplně vynechat a použít jen jediný materiál, pokud bude medvídek menší nebo ho budete chtít zdobit jinak. V každém případě ale použijte nepružný tkaný materiál, protože jiný by se potom při vycpávání deformoval. Spotřeba látky na medvídka o velikosti 40 cm je 50 x 70 cm, to je jako když zakoupíte 0,5 m materiálu o šířce 140 cm a ušijete z něho dva medvědy.

K vycpání můžete použít rovněž různé vycpávkouvé materiály - polyesterové nebo vlněné rouno, drcený molitan, hobliny. Pro tento druh tělíčka se hodí vycpávka tvrdší, aby medvídek mohl i sám stát a přitom se neskácel.

medvěd Míťa sedící medvěd Míťa detail

Domácí medvídek Míťa

Míťa je klasický přírodní chlapík, na němž jsou vidět všechny švy a na kterém si také ukážeme postup, jak dostat všechny díly dohromady, aby z toho nakonec byl medvěd.

Míťa má jednoduše připojené končetiny prošitím pevnou nití, šev je proti vytržení pojištěný knoflíky. Klouby jsou tedy ne příliš trvalé, bude-li se Míťa příliš mnoho pohybovat, zato dřevěné knoflíky mají dekorativní funkci, což dává Míťovi přírodní vzhled. Takovéto prošití také vyžaduje, aby byl medvídek méně vycpaný. Vypadá sťíhlejší a je měkčí na mazlení.

Postup pro oba medvědy

  1. Ušijte ouška a všijte je do záševků hlavy. Ucho je větší částí všito do záševku a kratší částí do středního švu na čele, takže je ve výsledku na hlavičce "ohnuté". Sešijte spodní šev bočních dílů hlavy, to je brada medvěda od nosu dolů. Pokud tvoříte čumáček kouskem látky, přiložte ho teď. Pak teprve všijte střední díl hlavy.
  2. Chcete-li medvídkovi vytvořit packy, ustřihněte tento díl zvlášť podle naznačené čáry. Nejdříve sešijte vnitřní díly s packami a pak k nim vnější díly rukou.
  3. Sešijte díly nohou a těla, ponechejte otvory pro obrácení a naplnění.
  4. Přišijte hlavu k tělu a obraťte medvěda na líc.
  5. Umístěte vnitřní klouby. Pokud nechcete použít vnitřní klouby, tento bod vynechejte.
  6. Vycpěte a zašijte otvory.
  7. Pokud jste nepoužili vnitřní klouby, připevněte ruce a nohy prošitím nyní. Niťové spojení pojistěte proti vytržení knoflíky, korálky, bambulkou a podobně.
  8. Vytvořte obličej výšivkou, nášivkou, knoflíky, skleněnýma očima atd.

medvěd Míťa stojící medvěd Míťa zezadu

medvěd Míťa cvičí medvěd Míťa je zvědavý
Míťa si rád zacvičí a taky se dost diví, co to s ním provádíme.

medvěd Sam sedící

Lodní kuchař Sam

Námořník Sam působí robustnějším dojmem než Míťa, ale to je jen výběrem jiného materiálu. Tady je to plyš, který je objemnější a také silnějším vycpáním. Při pokládání střihu na látku dbejte na to, aby vlas plyše směřoval dolů, abyste pak medvídka nehladili "proti srsti". Na střihu jsou k tomu naznačeny dlouhé šipky.

Tento medvěd je více napěchovaný než Míťa a tak spolehlivě zaujímá všechny polohy, které po něm budete chtít. Díky plochým chodidlům a pevným kloubům i sám stojí. Na klouby je v tomto případě použitý plastový spojovací materiál.
Možnostmi kde sehnat nebo jak vyrobit pevné klouby pro zvířátka se budeme věnovat později v jiném článku.

Sam měl být dárek a tak jsem ho ušila přesně podle přání. Vyvedla jsem ho v námořnické modré a navíc jsem ho nazdobila námořními motivy na ouškách a tlapkách. Chcete-li svého medvídka také nazdobit výšivkou, udělejte ji předtím, než se pustíte do stříhání. Dílky si předkreslete, vyšijte a pak teprve stříhejte.

medvěd Sam stojící medvěd Sam zezadu

výšivka tlapek
Medvídek ještě na pracovním stole.

medvěd Sam detail medvěd Sam detail packy
Detail nazdobení pacek.

Vlastnosti

Obtížnost

Střední pro šikulky

Zobrazit pouze

zdarma

Žádné komentáře
Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Komentář smí přidat pouze přihlášený uživatel.